[Infografika przedstawiająca postać Marii Grzegorzewskiej, jednej z patronek roku 2022. Tło: pomarańczowo-czerwone. Na samej górze widnieje napis: Patroni 2022, pod nim: Maria Grzegorzewska. Pod personaliami są daty urodzin i śmierci: 18.04.1887 — 07.05.1967. Następnie krótka biografia: Założycielka oraz patronka Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej (obecnie Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie). Pedagog specjalny, tyflopedagog, tyflopsycholog oraz działaczka społeczna. Następnie są 4 ciekawostki z życia Grzegorzewskiej: 1. W 1922 roku Maria Grzegorzewska założyła Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej i została jego dyrektorką. W 1930 otworzyła Państwowy Instytut Nauczycielski i prowadziła go z Władysławem Radwanem. Aby dostać się do Instytutu, trzeba było spełnić kilka warunków, m.in. mieć ukończony wyższy kurs nauczycielski czy opisać swoje doświadczenia. Studia trwały 3 lata. 2. W 1947 Grzegorzewska opublikowała ,,Listy do Młodego Nauczyciela" . W swojej pracy (która miała kilka cykli) można znaleźć dużo porad oraz wskazówek dla osób, zaczynających pedagogiczną przygodę. Autorka wyraziła w publikacji swoje przemyślenia na temat relacji między nauczycielami i uczniami. W książce możemy znaleźć rozwiązania, które mogą wpłynąć na poprawę życia osób niepełnosprawnych. 3. Poza pedagogiką specjalną interesowała się również teatrem oraz poezją. Nawet w okresie okupacji organizowała wieczorki poetyckie oraz starała się nie opuszczać żadnego ciekawszego spektaklu w Warszawie. 4.W powieści Jerzego Zawieyskiego ,,Droga do domu" poznajemy postać Marii Grzegorzewskiej. Na samym końcu na białym tle jest cytat: „Prawda to bowiem wiecznie żywa, że poza przygotowaniem zawodowym człowieka, poza jego wykształceniem najistotniejszą, najbardziej podstawową wartością w jego pracy jest jego Człowieczeństwo.” Maria Grzegorzewska, ,,Listy do młodego nauczyciela"]
wtorek, 31 maja 2022
piątek, 27 maja 2022
Byle do wakacji - ptaki
[Grafika: na niebieskim tle w białej ramce napis: byle do wakacji, w ostatni piątek miesiąca]
Coraz cieplej, coraz więcej ptaków zaczyna pojawiać się w naszych ogrodach. Czy uda Ci się rozpoznać te ptaki?
Poniżej aplikacja, którą musisz otworzyć w trybie pełnoekranowym:
poniedziałek, 16 maja 2022
Bałkany w czasie pandemii. Spotkanie z Ryszardem Karkoszem
[Tło: białe, po lewej stronie umieszczono prostokąt wypełniony grafiką przypominającą ułożone w nieładzie książki o zielonych okładkach. Tekst: Książka w podróży. Bałkany w czasie pandemii. Spotkanie podróżnicze z Ryszardem Karkoszem. Termin: 24.05.2022, godz 17:00. Biblioteka Główna w Jaworznie. Zdjęcie: starszy mężczyzna, ubrany w czarno-biało-czerwony strój kolarski, stoi z rowerem na tle bałkańskiego miasteczka. Za podróżnikiem góruje wieża kościoła, a po bokach znajdują się kamienice i restauracyjne ogródki. Logo: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patroni Medialni: Logo: projektu, biblioteki, Jaworzna – źródła energii, TVP Kultura, SBP PL, Radio EM 107,6 FM Katowice, Puls Jaworzna, Extra Jaworzno, Gazeta Jaworznicka.]
Miłośników podróży, szczególnie tych na dwóch kółkach, pasjonatów odkrywania nowych, nieznanych miejsc, serdecznie zapraszamy, 24 maja 2022 r. o godz. 17.00 w Bibliotece Głównej, na spotkanie z cyklistą, obieżyświatem Ryszardem Karkoszem. Uczestnicy wydarzenia będą mogli liczyć na sporą dawkę wrażeń, które zapewni relacja jaworznianina z jego ubiegłorocznej wyprawy na Bałkany. Choć zwiedzanie Półwyspu w dobie pandemii było sporym wyzwaniem, podróż okazała się prawdziwą gratką. Wspólnie z prowadzącym podziwiać będziemy piękno natury i krajobrazów m.in. Chorwacji, Bośni, Hercegowiny, poznamy atrakcyjne pod względem turystycznym miejsca i obiekty w tych krajach.
Spotkanie zorganizowane zostanie
w ramach cyklu „Książka w podróży” wpisanego
w program 4. edycji projektu Performatywna książka.
Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?
Przedsięwzięcie
dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Ludzie to zawsze dzieci swoich matek. (Maksym Gorki)
Już dzisiaj starsza grupa przedszkolna poczyniła przygotowania do tegorocznego Dnia Mamy. Poza nauką piosenki oraz tańca i przygotowaniem pięknych portretów, dzieci wykonały piękne laurki, które wręczą mamom i opiekunkom 26 maja.
A czy Wy już przygotowaliście upominki swoim mamom/opiekunkom?
piątek, 13 maja 2022
Najpiękniejsze biblioteki świata - Biblioteka Królewska w Kopenhadze
Ostatnim przystankiem będzie piękna Kopenhaga. Na zdjęciu mamy ukazane drzwi wejściowe do zabytkowej części Biblioteki Królewskiej. W latach 90. ubiegłego wieku, do budynku dobudowano nowoczesny kompleks, wykonany z granitu oraz szkła. Dzisiaj Biblioteka Królewska (szczególnie nowoczesny gmach) nazywany jest Czarnym Diamentem.
Warto wspomnieć, że poza tradycyjną biblioteką w budynku znajdują się m.in. sala koncertowa oraz muzea.
czwartek, 12 maja 2022
Magiczne światy baśni
[Zdjęcie pokazuje tablicę korkową z pracami przedszkolaków przypiętymi na niej]
Dzisiaj w ramach Tygodnia Bibliotek grupa przedszkolna poznała czarownice, czarodziejki i wróżki z baśniowych światów. Po zapoznaniu się z historią dwóch sióstr, które trafiły na wróżkę w przebraniu oraz zostały przez nią obdarzone pewnymi przymiotami, maluchy miały za zadanie wykonać czarodziejkę lub wróżkę z baśni :)
Kolorowe prace można podziwiać na tablicy przy sali.
Najpiękniejsze biblioteki świata - Biblioteka Trinity College
[Tło beżowe z napisami od samej góry: Tydzień Bibliotek 2022, Najpiękniejsze Biblioteki oraz Biblioteka Trinity College. Pod napisami zdjęcie głównego holu biblioteki, a pod informacja o autorze zdjęcia oraz źródle]
Dzisiaj odwiedzimy Irlandię oraz ich największą bibliotekę i najbardziej charakterystyczną atrakcję turystyczną. Biblioteka znajduje się w Dublinie i jest biblioteką naukową (część budynku jest udostępniona do zwiedzania przez turystów). Najbardziej znaną częścią budynku jest Długa Sala, która powstała w XVIII wieku. Sala ma 65 m długości i po obu stronach można podziwiać półki wypełnione książkami.
środa, 11 maja 2022
Najpiękniejsze biblioteki świata - Bibliotheca Alexandrina
[Tło beżowe z napisami od samej góry: Tydzień Bibliotek 2022, Najpiękniejsze Biblioteki oraz Bibliotheca Alexandrina. Pod napisami zdjęcie z elewacji egipskiej biblioteki, a pod informacja o autorze zdjęcia oraz źródle]
Dzisiaj zapraszam do najważniejszej biblioteki w dziejach ludzkości. Biblioteka Aleksandryjska w świecie starożytnym była uznawana za największą. Budynek współczesnej biblioteki został postawiony w miejscu, w którym według badaczy miała znajdować się starożytna biblioteka. Fasada jest wykonana z granitu, w którym wyżłobiono litery starożytnych alfabetów. Całość robi niesamowite wrażenie.
Warto wspomnieć, że na terenie biblioteki poza czytelnią i wypożyczalnią znajdują się sale konferencyjne, biblioteki tematyczne oraz... 4 muzea, a obok budynku biblioteki znajduje się planetarium. Jak widać, Bibliotheca Alexandrina to nie tyle biblioteka, co centrum naukowo-badawcze oraz kulturalne.
wtorek, 10 maja 2022
Informacja dla Czytelników
Najpiękniejsze biblioteki świata - Stadtbibliothek Stuttgart
[Tło beżowe z napisami od samej góry: Tydzień Bibliotek 2022, Najpiękniejsze Biblioteki oraz The Stadtbücherei Stuttgart. Pod napisami zdjęcie z wnętrza niemieckiej biblioteki, a pod informacja o autorze zdjęcia oraz źródle]
Dzisiaj zapraszam do biblioteki publicznej w Stuttgardzie. W porównaniu z czeską biblioteką, mamy tutaj bardzo nowoczesne wnętrze, utrzymane w kolorach bieli. Z zewnątrz budynek przypomina kostkę Rubika.
poniedziałek, 9 maja 2022
Najpiękniejsze biblioteki świata - Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej
[Tło beżowe z napisami od samej góry: Tydzień Bibliotek 2022, Najpiękniejsze Biblioteki oraz Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej. Pod napisami zdjęcie Czytelni Narodowej Biblioteki Czech, a pod informacja o autorze zdjęcia oraz źródle]
W Tygodniu Bibliotek, który właśnie się rozpoczął, chciałabym zaprezentować subiektywną listę najpiękniejszych światowych bibliotek. Na pierwszy ogień pójdzie biblioteka, którą mogą pochwalić się nasi południowi sąsiedzi - Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej :) zapierające dech w piersiach barokowe wnętrza do dzisiaj budzą zachwyt odwiedzających :) Zbiory książnicy obejmują ponad 6.5 miliona woluminów, w tym bezcenne kodeksy średniowieczne czy kodeks wyszehradzki.
piątek, 6 maja 2022
Tak, zdasz! (literatura)
Dzisiaj kolejne gramatyczne zadanie dla chętnych. Pytania związane z lekturami szkolnymi. Sprawdź się!
[aplikację otwórz w trybie pełnoekranowym]