piątek, 8 stycznia 2021

Z(graj) się ze smokiem

Ostatni dzień smoczych ferii w Filii Bory został zdominowany przez gry, ale tym razem edukacyjne. Gry, jako fajną alternatywę spędzania wolnego czasu, można wykonać samodzielnie w domowych pieleszach.

Zrobienie wielkopowierzchniowej gry planszowej wcale nie jest trudne, a jej wykonanie daje sporo satysfakcji. Potrzeba kawałka kartonu, kilku kolorowych kartek papieru i kartek z bloku samoprzylepnego, nożyczek, kleju, flamastrów i przede wszystkim motywu przewodniego gry.

Ja prezentuję Wam grę, w której bohaterem jest Smok Maurycy.
Na zdjęciu samodzielnie wykonana gra planszowa ze Smokiem Maurycym: białe pola przejścia, polecenia na kolorowych kartkach, obrazki ze smokiem Maurycym.
zdjęcie własne
Jeśli wymyślicie już w co chcielibyście zagrać, poszukajcie w Internecie różnych ujęć tego samego bohatera. Wydrukujcie i na podstawie scenek sytuacyjnych wymyślcie polecenia.
Wytnijcie spoko kółek w jednym kolorze oraz w kilku innych, które będą stanowiły pola premiowane. Przyklejcie wszystko na karton, dodajcie napis START oraz META, zorganizujcie kostkę i pionki (tu pełna dowolność np. zatyczki od flamastrów).
Na zdjęciu kostka do gry i przykłady pionków wykonanych z flamastrów_1
zdjęcie własne
Na zdjęciu kostka do gry i przykłady pionków z zatyczek od flamastrów_2
zdjęcie własne

Drugą grą, którą możecie przygotować w domu jest klasyczne memory. W Internecie można znaleźć liczne memo, które można darmowo pobrać. Wydrukujcie, przygotujcie klej, nożyczki i kartkę z bloku technicznego.
Na zdjęciu leżą ilustracje smoków do wykonania memory, część postaci jest już wycięta, część stanowi jeszcze całość do pocięcia.
zdjęcie własne
Wycięte postaci przyklejcie na kartkę. Zróbcie to wyjątkowo solidnie, żeby w trakcie zabawy nic się nie odklejało.
Na zdjęciu ilustracje smoków przyklejone na zielony karton, potrzebne do wykonania memory.
zdjęcie własne
Żeby przygotowana gra służyła Wam dłużej, warto ją zabezpieczyć. Ja przekleiłam każdy kartonik szeroką taśmą klejącą.
Na zdjęciu ilustracje smoków, które zostały wycięte z kartonu i przeklejone szeroką taśmą klejącą. Obok obrazków nożyczki i szeroka taśma klejąca.
zdjęcie własne
Każda porządna gra powinna mieć też opakowanie. Rozejrzyjcie się za jakiś pudełeczkiem czy kartonikiem, które będziecie mogli wykorzystać. Narysujcie czy wydrukujcie to, co stanowi motyw przewodni Waszego memory.
Na zdjęciu przykładowe opakowanie na memory (pojemnik po cukierkach), obrazek smoka i różnokolorowe kredki. Wszystkie elementy leżą na stoliku.
zdjęcie własne
Na zdjęciu gotowe memory w opakowaniu, bok wierzch opakowania z przyklejoną ilustracją smoka. Oba elementy leżą na stoliku.
zdjęcie własne

Trzecia, ostatnia już propozycja gry, to gotowa planszówka. "Zagadki Smoka Obiboka" - znane i lubiane.
Na zdjęciu gra planszowa "Zagadki Smoka Obiboka", książka "Nie taki smok straszny", przygotowane wcześniej opakowanie memory o smokach, w tle wystawka książkowa o smokach.
zdjęcie własne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz