piątek, 24 września 2021

Książkowe publikacje na 120-lecie miasta Jaworzna

Dokładnie 21 września br. miasto Jaworzno świętowało jubileuszowe urodziny. Wśród licznych wydarzeń towarzyszących tej wyjątkowej uroczystości na szczególną uwagę zasługują dwie publikacje książkowe, wydane z okazji 120-lecia nadania miastu Jaworzno praw miejskich.

Na zielonej planszy znajduje się biały napis: Świętujemy 120-lecie nadania praw miejskich, który jest przyozdobiony jesiennymi liśćmi. Przed tablicą na sztalugach znajdują się książki, wydane z okazji miejskiego jubileuszu: "Jaworznicki słownik biograficzny T.1" i "Długoszyn na starej fotografii: album".
zdjęcie własne

"Jaworznicki słownik biograficzny T.1"
Zawiera 93 biogramy ludzi zasłużonych dla Jaworzna, opracowane przez zespół redakcyjny 10 autorów (pracowników jaworznickich instytucji kultury oraz miejscowych pasjonatów kultury) pod charyzmatycznym przewodnictwem Marii Leś-Runickiej.

Jak możemy przeczytać we wstępie publikacji, opracowanym przez panią Marię: "Bohaterami JSB są osoby związane urodzeniem lub zamieszkaniem z naszym regionem, których życie i działalność zasługują na pamięć i powinny zostać utrwalone w historycznej świadomości Jaworzna. Wśród opisanych postaci są również takie, których zasługi przerosły wymiar lokalny (...), mamy również takich, którzy stąd nie pochodzili, ale odegrali ważną rolę w czasie pobytu w Jaworznie".

Bogato ilustrowana publikacja, pełna fotografii i reprodukcji, pozwala na utrwalenie zarówno wizerunków opisywanych postaci, jaki i wyglądu naszego miasta na przestrzeni czasu.

Pierwszy tom "Jaworznickiego słownika biograficznego" został wydany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaworznie.

"Długoszyn na starej fotografii: album" Jarosław Sawiak
To kolejna publikacja jaworznickiego historyka i polonisty, który z wielką pasją i zamiłowaniem opisuje dzieje Długoszyna. Jak wskazuje sam autor: "książka ta bezpośrednio nawiązuje do tej, która ukazała się w roku 2018 nakładem jaworznickiego muzeum  pt. "Długoszyn - zarys dziejów od średniowiecza do końca okresu staropolskiego, XII-XVIII wiek". W związku z dużym zainteresowaniem z jakim ona się spotkała nie pozostało nam nic innego jak wydać kolejną".

Album zawiera zarówno teksty poświęcone historii Długoszyna, jak i wybrane fotografie i zdjęcia, a także dokumenty, które bezpośrednio odnosiły się do dziejów tejże dzielnicy. Materiały do albumu udało pozyskać się autorowi dzięki kwerendzie przeprowadzonej wśród mieszkańców Długoszyna i Jaworzna oraz w wybranych instytucjach.

"Publikacja Długoszyn na starej fotografii: album" została wydana przez Muzeum miasta Jaworzna.

Serdecznie polecam Państwa czytelniczej uwadze, obie publikacje są dostępne w Filii Bory.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz